Як із одягу зробити культуру, а із життя — успіх? СПАС розповідає!

Скільки коштує запустити свій бренд?

Запустити свій бренд коштує рівно кількості бажання. По суті для нас гроші не були відправною точкою, нею скоріше був перший крок, квиток в один кінець, відвага спробувати. Ми не мали заощаджень, спонсорів чи будь-яких фінансових накопичень, через що довелося більше користуватися ентузіазмом. Зробити все правильно від початку нам би точно не вдалося. Тому ми, в першу чергу, вклали мрію, а потім вже гроші. Станом на той момент ми використали 1 тис дол. Це дало нам можливість зробити перші 30 світшотів. Надалі все, що ми отримували, вкладали в розвиток бренду. Сьогодні все діє за подібною схемою – кошти, які отримуються за рахунок реалізації продукції вкладаються в наступні колекції.

spas-clothing-blog-8

Скільки часу йде на розробку і реалізацію однієї колекції?

В нашому випадку — це приблизно півтора-два місяці. Насправді чіткого плану немає. Певною мірою, ми працюємо в хоасі. Бо ідеї зріють протягом всього процесу розробки. Інколи здається, що все вже готове, а в останній момент ми бачимо те, яким воно мало б бути, допрацьовуємо і змінюємо наші речі. Діючи за таким принципом, ми отримуємо бажаний результат. Останні кроки зазвичай дуже ускорені, бо ми завжди стараємося вкластися в поставлені собі дедлайни. Головне, щоб вкінці-кінців продукт відповідав філософії бренду, образам в нашій уяві і збагачував СПАС різноманітністю. Ми творимо в процесі реалізації. Хоч план і є, але він змінюється в залежності від ситуації. І взагалі, як показує практика, твоє вміння діяти і змінюватися в неочікуваних обставинах, показує рівень професіоналізму.

spas-clothing-blog-3

Як ви наважилися «піти у вільне плавання»?

Антон: Я ніколи не тримався за основну роботу, часто її змінював, але настав момент, коли потрібно було робити вибір, бо СПАС ріс, Іван докладав багато зусиль, а я не міг повноцінно розвивати проект. Тому це рішення було не надто важким, бо пріоритет був очевидним.


spas-clothing-blog-6

Як знайти свою аудиторію?

Цільову аудиторію ми продумували першочергово. В момент зародження ідеї і концепції СПАСу ми старалися зрозуміти, чи буде це ще комусь цікаво. Етнічність, тяглість традицій на сучасний, комфортний лад – це те, що ми хотіли бачити як в нашій країні, так і в світі загалом, але чи буде це ще комусь потрібно? Фактично з цього питання все і почалося. Відштовхувалися ми від кола нашого спілкування, що давало позитивні відповіді на поставлені запитання. Шукали точки дотику між цими людьми: їхній рід діяльності, захоплення, світогляд. Від цього починали аналізувати їхнє середовище поза нами, тобто вже значно більшу аудиторію. Так рухалися від приватного до загального. Ми також розуміли, що суспільство може не до кінця зрозуміти нашу ідею, але чітко вирішили втілювати її до кінця. Нашою метою було розширити цільову аудиторію до культурної складової одягу нашого бренду і викликати в людей інтерес до чогось більшого, ніж просто футболки і світшоти.

Ми не розуміли, як працювати з розповсюдженням і рекламою, довго досліджували простори розвитку в інтернеті, що насправді виявилося непростою наукою. Але досвід показав, що фествалі, які активно організовують ініцативні люди в Києві – це дуже прибуткова справа і на неї потрібно робити велику ставку.

Можливо, якби ми раніше знали те, що сьогодні, все було б по-іншому, але це і є суть досвіду. Тим більше, для тих, хто зараз починає подібний бізнес є багато справжніх прикладів, якими можна скористатися, щоб не повторити помилок таких бізнесменів, як ми.


spas-clothing-blog

 

Як ви справляєтеся із тиском соціальних мереж на естетичні погляди і чи дотримуєтеся їх в своїй роботі?

Наше натхнення наповнюють ті ж самі соціальні мережі, прості люди, бажання зробити їхнє життя кращим. Звичайно, є значний акцент на тренди і естетику, яку відкриває інтернет, але часто складається така проблема, як пропозиція ринку матеріалів. В Україні з цим є проблеми, але ми, покладаючись на досвід, маємо пріоритети серед постачальників. Все це в комплексі створює вплив зовнішнього світу на нашу роботу в СПАС.


spas-clothing-blog-5

Що надихає створювати те, що за вашими плечима?

Надихнути може будь-що: пісня, людина, обставина, погода, побут, — словом, абсолютно все!

Іван: Натхення завжди поряд, воно ніколи не покидає мене, але я ніколи раніше не давав йому шляхів реалізації. Напевно, вперше я відчув, що маю місце для його втілення, коли познайомився з Антоном. Цей час був дуже насиченим для мене, ми говорили надзвичайно багато, зійшлися на однакових життєвих цінностях, інтересах і в цьому довгому натхенному спілкуванні спільно створили СПАС. Безумовно, в кожно з нас були якісь певні думки, але надихнувшись один одним ми об’єднали ідеї в певній концепції, йшли на компроміси один перед одим, багато працювали і зробили те, що маємо зараз. Разом з тим, тепер я розумію, якби не тодішня окриленість і відданість, нічого б не вийшло. Це, мабуть, той випадок, коли натхення приходить від однієї людини до іншої і навпаки.

Як це, бути співзасновниками? В який спосіб розділити обов’язки так, щоб абсолютне лідерство не переходило в руки когось одного?

Бізнес — це завжди розумний компроміс. В нашому випадку це теж так працює, але ми не є працівниками чи підлеглими один для одного – ми команда. Робимо певні кроки назустріч, стримуємо і доповнюємо, підштовхуємо і відволікаємо, тобто робимо все, насамперед, як друзі, які йдуть до однієї мети. Коли виникають проблеми, кожен відчуває момент, в якому потрібно відступити. А коли комусь важко, то інший завжди стане баластом і підтримккою. В подібній гармонії це і працює.

Що робити, коли опускаються руки?

Антон: Я просто оглядаюся навколо і розумію, що відступати вже нікуди. В мене особисто дуже загартований характер до таких речей, бо житєва наука дуже активно нарощується. Кожного разу кажу собі: «Найтемніша ніч перед світанком».

Іван: Тут немає єдиного інструменту, як з цим справлятися. Кожен має свій ключ. Тому головне розібратися в собі, зі своїми думками, прагненнями. Ми постійно знаходимося в певній шкалі коливань, перебуваємо в ейфорії, після чого переходимо в смуток – це нормальне розприділення енергії. Головне, розуміти, що це просто період такий і не завжди потрібно заставляти себе підняти руки, що усердно опускаються. Інколи краще дати їм відпочити. Лікавутися в таких ситуаціях ефективніше любов’ю. Зібрати в єдине ціле те, що любиш і навколо цього зосередити свою енергію. Коли добро проходить через тебе, воно тебе наповнює. В добра ніколи не опускаються руки.

spas-clothing-blog-2

Якою ви уявляєте Україну, в якій ваш бізнес буде максимально успішним?

Українці вже рухаються цим шляхом. Головне — це робота над собою. Як тільки кожен з нас почне задумуватися над тим, що він говорить, що він робить, разом з тим не перетворюючи це на самоконтроль, тоді все буде. Ми маємо рухатися осмислено і з гідністю, кожен наш подих має відбуватися саме так. Тоді в світі буде до нас таке ставлення і ми самі почнемо себе поважати. Можливо навіть перестанемо апелювати до якихось афимерних урядів чи політиків. Ми всі формуємо одну велику людину-українця(ку), який(а) і показує суспільство з його реального боку. Тому тільки шляхом любові і взаєморозуміння, підтримки і самовдосконалення ми збудуємо країну, де і бізнесу, і лікарні, і пенсійному віку буде добре.

Антон: Європа повинна бути в людей в голові, а не на паперах.

image

 

SPAS — is a brand of casual clothes, which gives us a feeling of comfort and helps to fill our lives with our culture. Its creators are two different, unique boys full of fire in their eyes. Due to their enthusiasm they have released five collections in three years and are successful in their realization of ideas, which appeared on their way. We were lucky to communicate with Anton and Ivan about the reality of such business and asked some advice for those, who want pass the same way.

How much does it cost to start a brand?

To start a brand costs the number of your wishes. Money wasn’t the first thing to start, it would rather be the first step, one way ticket, bravery to try. We didn’t have any savings, sponsors or any finances that is why we had to use only our enthusiasm. It was impossible to do everything for the first time. That is why, we invested our dream firstly and then money. That moment it was 1 thousand dollars. It gave us a possibility to make 30 switshots. After that, everything we earned was invested in brand development. Everything works the same today – all income is spent on future collections.

How much time does it take to make and realize one collection?

It takes one and half or two months. Indeed, there is no a plan. To some extend we work in a chaos. As ideas appears during the process of creating. Sometimes, it seems that everything is ready, but at the last moment, we see how it should look and change our things. Working like this, we get a desirable result. Last steps usually are in a hurry, as we always try not to break deadlines. The main thing, the product should follow our brand philosophy, images in our imaginations and enrich Spas with variety. We create in the process of realization. There is a plan but it changes depending on the situation. Generally, your ability to act and change yourself in unexpected circumstances, shows the level of professionalism.

How was to make a decision to start a business?

Anton: I always used to change my work but it was a moment when I had to make a choice. SPAS was getting bigger, Ivan made everything possible, but I couldn’t develop the project. That is why, this decision wasn’t difficult – the priority was obvious.

How have you found your audience?

Our target audience was the first step. In the moment of SPAS idea and concept birth, we tried to understand if it would be interesting for others. Ethnicity, traditions in modern interpretation – are those things we wanted to see in our country, generally in the world. But was it necessary for somebody else? This question made us start. Circle of our communication gave us positive answers. We tried to find any connections between these people: their activity, interests and outlook. Following these factors we began to analyze their environment, thus much bigger audience. That was the way from private to general. We expected that society can not fully understand our idea, but we decided to realize it up to the end. Our aim was to increase target audience in order to pay its attention to cultural component of our clothes. We didn’t understand how to work with advertising. We investigated the Internet, which was a very difficult science. But as experience showed, festivals, which were organized by very initiative people in Kyiv – are very profitable.

Perhaps if we knew this earlier, everything would be easier. But that is what we call experience. Moreover, those who start the same business can analyze a lot of different examples, which can be used in order to avoid such businessmen like we are.

How do you usually cope with the pressure of social media on esthetic views? Do you follow them in your work?

We usually pay our attention on fashion houses, which are important component of our inspiration. Social media, ordinary people, wish to make their lives better are also necessary. Of course, there is an accent on trends and esthetics, which are shown in the Internet. But here the problem as proposition of market materials can appear. There is such a problem in Ukraine, but we follow our experience and have our priorities among suppliers.

What inspires you?

Many things can be inspiring: song, person, circumstance, weather – everything!

Ivan: inspiration is always near me, it never leaves me, but I never before gave it any way of realization. Perhaps, at first time I felt it when I met Anton. This period was very important for me, we talked a lot met the same life values, interests and during this energetic communication together created SPAS. Of course, we had some thoughts, but being inspired by each other we united ideas in proper concept, were open to compromises, worked hard and made that we have today. Now I understand that without longing and devotion nothing could be done. I think it is that case when inspiration comes from one person to another.

How is it to be cofounders? How to share obligations without a leader in business?

Business is always a compromise. In our case it works the same, but we are not workers or subordinates, we are a team. We try to find compromise, push each other; we do everything as friends who have the same aim. When there are problems, each of us feels the moment to step back. When somebody has bad time, another will become a support. Everything works in such harmony.

What should be done when you are ready to give up?

Anton: I look around and understand that there is no way to give up. I have a very hardened character to such things. I am sure that life science becomes our experience. I say myself every time: “The darkest night before dawn”.

Ivan: There is no common tool, how to cope with it. Everybody has its own key. The main thing is to find the answer in yourself, to gather your thoughts, desires. We always live in appropriate scale of hesitation, in euphoria, which follow sadness. It is common distribution of energy. The main thing is to understand that it is simply a period and you don’t have to give up. Sometimes it is better to give your hands a rest. To treat yourself in such situation is better with the help of love. To gather everything you love and concentrate your energy on these things. When kindness appears, it full you. Kindness never gives up.

How do you imagine Ukraine, where your business will be successful?

Ukrainians have already chosen this way. The main thing is to work on yourself. When everybody begins to think over what he talks about, what he does, without self-controlling, we will have everything! We have to move consciously with dignity, every our breath has to be made in such a way. The world will have such attitude about us and we will begin to respect ourselves. Maybe, we even stop blaming our government or politicians. We create the one individual – Ukrainian, who shows the society from its real side. That is why due to love and mutual understanding, support and self-improvement we will build the country, where business, doctor and pensioners will be satisfied.

Europe must be in people’s heads, but not on papers.